چه عجب...!!

با سلام

خوشحالیم بعد از مدت ها؛یا اینطور بگوییم برای اولین بار رسانه های استان ورود تحلیل و کالبدشکافانه به مسئله مهم و صنعتی ورزش آن هم در شاخه ورزش نمودند.

متن زیر برگرفته از روزنامه خراسان (صفحه ویژه خراسان جنوبی)است که به ابعاد مختلف ورزش فوتبال پرداخته است.

***********

کالبد شکافی فوتبال استان در گفت و گو با صاحب نظران
خراسان جنوبی - مورخ شنبه 1391/04/03 شماره انتشار 18149
نویسنده: سید حسن حسینی

بررسی وضعیت فوتبال استان مطلبی بود که بسیاری از مخاطبان روزنامه «خراسان جنوبی» چه به صورت تلفنی و حضوری و چه به صورت پیامک خواستار انجام آن بودند. به همین منظور و در زمینه انجام رسالت مطبوعاتی خود از یک سو و رعایت اصل بی طرفی از سوی دیگر از یک ماه قبل تصمیم به برگزاری میزگردی با حضور جمعی از مسئولان هیئت فوتبال و برخی پیشکسوتان و فعالان هیئت فوتبال گرفتیم ولی مسئولان هیئت فوتبال در ابتدا، پیشنهاد برگزاری این میزگرد پس از انجام انتخابات رئیس هیئت فوتبال استان (22 تیر ماه) را مطرح کردند اما در ادامه خواستار یک مهلت در این زمینه شدند که در نهایت با برپایی این میزگرد در 22 خرداد موافقت و سپس آن را به جمعه، 27 خرداد موکول کردند. یکی دو روز مانده به برپایی میزگرد مسئولان هیئت عنوان کردند بنا بر نامه مدیر کل ورزش و جوانان تا یک ماه قبل از انتخابات مجمع حق مصاحبه ندارند. بنابراین در فرصت اندک باقی مانده با 2 تن از پیشکسوتان در دفتر روزنامه و چند نفر از دیگر افراد به علت در دسترس نبودن به صورت تلفنی مصاحبه کردیم.

 

جباری: حاضر نیستم در چنین فضایی کار کنم

یکی از پیشکسوتان که شاید معروف ترین چهره فوتبال استان در چند دهه بوده، با بیان این که ضعف فوتبال استان ناشی از ضعف مدیریت است و طی سال گذشته به خوبی نمایان شده است، گفت: اکنون شاهد سقوط بیشتر باشگاه های خصوصی هستیم که این امر وضع نامطلوب حاکم بر مدیریت باشگاه ها را نشان می دهد و از دست دادن امتیازهای اهدایی فدراسیون مانند لیگ دسته 2 و وضعیت نامناسب تیم های لیگ 3 از آن جمله است. به اعتقاد «ابوالفضل جباری»، انتخاب سلیقه ای افراد در راس مدیریت فوتبال استان، لطمه ای اساسی به فوتبال وارد و راه را برای اعمال نظرهای جهت دار باز کرد که در نتیجه باعث از بین رفتن بیشتر باشگاه های داخلی، کنار رفتن پیشکسوتان و صاحب نظران شده است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا از شما برای فعالیت در هیئت دعوت به عمل آمد، عنوان کرد: دعوت کرده اند اما چون احساس می کنم حقیقت در بین نیست حاضر نیستم در چنین فضایی کار کنم. ما از ورزش انتظار پول نداشته و نداریم بلکه صداقت می خواهیم که وجود ندارد. «جباری» خاطرنشان کرد: در یک مورد من در تیم لیگ 3 مسئولیت داشتم که به طریقی ماموریتم را تا پایان فصل انجام دادم بدون این که هیچ اعتراضی در مورد مسائل مالی پیش آید حتی هیچ کس متوجه نشد هزینه ها را از کجا تامین کردم.

 

مدیریت پول نه برنامه!
(( بینندگان محترم برای خوانند ادامه مطلب در نوار ابزار پایین لینک ادامه مطلب را انتخاب نمائید.))

وی با یادآوری افتخارات گذشته گفت: سال 66 با وجود تیم های ابومسلم، توربو و هواپیمایی مشهد موفق به کسب عنوان قهرمانی استان خراسان شدیم که یک علت تحقق این قهرمانی این بود که ما در بیرجند حداقل 10 تا 12 باشگاه فعال داشتیم که رقابت های آنان به طور مرتب برگزار می شد ولی الان مسابقات استانی با حضور اندک چند تیم برگزار می شود و باشگاهی نمانده است.

به گفته وی، مدیریتی که در فوتبال استان وجود دارد مدیریت پول است نه برنامه ها!

 

عطای باشگاه داری را به لقایش بخشیدند

یک پیشکسوت دیگر که تا چندی قبل مسئول کمیته پیشکسوتان هیئت فوتبال بود هم گفت: در شرایط فعلی در شهر بیرجند 2 تیم نظامی 04 و قرارگاه محمدرسول ا...(ص) فعال است و یک تیم نیمه فعال شهرداری که آن هم بنا به دلایلی سرخورده شده است در صورتی که در گذشته بیش از 10 تیم در بیرجند وجود داشت که طی این سال ها عطای باشگاه داری را به لقایش بخشیده اند. «مسعود برهانی» انتصاب افراد غیرفوتبالی در مدیریت ها، پرداخت هزینه های زیاد به خاطر آزمون و خطاهای بسیار به ویژه در موارد حساس، باندبازی، مخالف خوانی افراد دلسوز و... را از جمله دلایل ضعف فوتبال استان و دوری پیشکسوتان عنوان کرد و افزود: در چنین فضایی افراد پیشکسوت و دلسوز نمی توانند کار کنند. وی که در اولین سال مسئولیت سرپرستی تیم لیگ 2 را بر عهده داشته است در مورد چگونگی سقوط این تیم گفت: این تیم 4 ماه و نیم در اختیار هیئت فوتبال استان بود و 15 روز مانده به مسابقات براساس اسناد و مدارک تحویل آقای «جدلی»، رئیس وقت هیئت فوتبال شهرستان شد. در فاصله این 15 روز 60 تا 70 فوتبالیست را مورد ارزیابی قرار دادیم، اساسنامه باشگاه را نوشتیم و با کمک سمیعیان یک مربی هم جذب کردیم و با این شرایط اگر در آخر فصل 6 امتیاز از ما کسر نمی شد چه بسا به لیگ یک هم صعود می کردیم. وی ادامه داد: سال بعد که هیئت استان تیم را تصاحب کرد با این که به اندازه کافی برای همه چیز وقت داشتند به دلیل مسائلی مانند رسیدگی نکردن به مسائل انضباطی، پرداخت نکردن حقوق بازیکنان، حضور افراد غیرفوتبال در کنار تیم و نبود امکانات مناسب به خاطر مسائل سالن، تیم به دسته 3 سقوط کرد. وی در مورد دعوت هیئت فوتبال از وی برای فعالیت هم گفت: دعوت و دلجویی چگونه؟ آیا رئیس هیئت 10 ثانیه وقت گذاشت که لااقل یک بار تماس بگیرد. وی در مورد اجرای طرح استعدادیابی هم عنوان کرد: به هر حال حرکتی انجام شد ولی با این نوع عملکرد و استفاده از افراد غیربومی به یک نفر مانند رضا سمیعیان که با همت بلند تا به حال چند فوتبالیست خوب برای استان تربیت کرده ظلم شده است و جایگاه او را هم متزلزل می کنند.

 

ورود هیئت به تیم داری باعث انحلال باشگاه ها شد

یکی از باشگاه داران قدیمی شهرستان بیرجند که به گفته خودش دارای 30 سال تجربه باشگاه داری است، گفت: باشگاه شاهین، اولین باشگاهی است که به طور رسمی به ثبت شرکت ها رسید و اولین مورد هم بود که در زمان مدیر کل سابق تربیت بدنی استان پروانه بهره برداری را دریافت کرد. «شهریار عظیمی» با بیان این که از سال 68 تا 79 در لیگ های خراسان حضور داشتیم، افزود: سال 78 با کسب عنوان قهرمانی در مسابقات لیگ دسته 2 فوتبال خراسان به لیگ دسته یک صعود کردیم و اولین تیمی بودیم که در مسابقات جام حذفی کشور حضور یافتیم و بدون هیچ گونه کمک دولتی تا مرحله یک شانزدهم پیش رفتیم. وی با بیان این که هیچ غرض شخصی با کسی ندارم، تصریح کرد: عملکرد هیئت فوتبال استان باعث شد تا بیشتر باشگاه ها از گردونه فعالیت خارج شود. تیم شاهین سال 87 سهمیه استان بود و نیازی به شرکت در مسابقات نداشت اما پس از شرکت در مسابقات مسائلی برای ما به وجود آوردند که باعث انحلال این باشگاه پس از سال ها فعالیت شد و جالب این که در کمیته انضباطی از مربی، سرپرست، بازیکن یا خود من هیچ کس فرا خوانده نشد و ناچار به انحلال باشگاه شدیم.وی خاطرنشان کرد: مسئولان هیئت از نظر شخصیتی افراد محترمی هستند ولی تجربه و علم مدیریت را ندارند و فقط تحرک موجود در فوتبال مربوط به تیم های نظامی و انتظامی است و علت آن حمایت افراد مانند سرهنگ دهکی است که اگر امثال این ها از استان بروند همان را هم نخواهیم داشت. وی در مورد تقاضای همکاری از سوی هیئت فوتبال به ویژه در طرح بزرگ استعدادیابی گفت: استعدادیابی کار خوبی است به شرط آن که با مدیریت و برنامه ریزی باشد در حالی که مسئول اجرای این طرح می گوید خراسان جنوبی معدن استعداد است از 3 هزار فوتبالیست؛ 140 نفر یعنی 5 درصد انتخاب شده اند و از طرفی این ها استعدادگزینی کرده اند نه استعدادیابی چون این ها افرادی بودند که قبل از این در مدارس فوتبال فعالیت می کردند. وی ادامه داد: برای همکاری با من تماس گرفتند ولی به گونه ای که احساس می شد فقط می خواهند پاسخ منفی بشنوند حتی جلسه ای نگذاشتند که از من برنامه بخواهند.

 

چیزی به اسم فوتبال نداریم

وی تصریح کرد: دوست دارم نه تنها برای 140 نفر انتخاب شده بلکه برای 2800 نفر دیگر برنامه داشته باشیم. به گفته وی، این گفته مسئولان هیئت که 140 بازیکن منتخب حق فعالیت در هیچ باشگاهی را ندارند، غیرمنطقی است. وی با اشاره به وضعیت حال حاضر فوتبال استان و نبود مسابقات منظم باشگاهی تصریح کرد: در این شرایط چیزی به اسم فوتبال در استان نداریم. حتی آمده اند شروع به پیشکسوت سازی کرده و جوان متولد 1360 و 65 را در تیم پیشکسوتان عضو کرده اند.

وی تصریح کرد: به عنوان کسی که عمر خود را در فوتبال صرف کرده ام قول می دهم اگر حمایت هایی که در طرح استعدادیابی می شود در مورد من هم انجام شود طی 5 سال بدون هیچ بازیکن غیربومی در دسته یک کشور تیم داشته باشیم.

 

هیچ کس در هیئت ابلاغ نداشت!

مسئول سابق کمیته داوران هیئت فوتبال استان هم گفت: با اقدام های خوبی که در زمینه داوری انجام شد 42 داور آقا و 12 داور فعال خانم زیر 28 سال در استان داریم که یک افتخار است. تعداد داوران ملی ما از یک نفر به 6 نفر رسید و 6 داور دیگر هم سال آینده در دوره ملی شرکت می کنند. «ابوالفضل علیزاده» علت استعفای خود را نبود برنامه ریزی دقیق و صداقت کاری عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال در جلسه ای مقرر شد در هر مسابقه طوری برنامه ریزی شود تا با حق ورودی دریافتی از تیم ها، همه هزینه های مربوط به مسابقات تامین شود ولی با کمال تاسف این مسئله هیچ گاه اجرایی نشد و با وجود گرفتن حق ورودی از تیم ها، حق الزحمه داوران گاه یک سال عقب می افتاد. به گفته وی، یکی از مهم ترین دلایل وجود مشکلات هیئت فوتبال این است که هیئت فوتبال از وظیفه اصلی خود دور شده و خود را درگیر تیم داری کرده است. وی خاطرنشان کرد: رئیس هیئت در این چند سال خیلی جوش زد، زحمت هم کشید ولی کار را نتوانست به خوبی مدیریت کند. به عنوان مثال در هیئت فوتبال بعد از 6 سال فعالیت هیچ کس از جمله خود من ابلاغ نداشتیم. وی ادامه داد: هیئت فوتبال استان با این همه طرفدار نباید مسابقات و فعالیت هایش محدود به 3 ماه تابستان باشد. وی با تشکر از استانداری و اداره کل ورزش و جوانان به خاطر حمایت از تیم لیگ 3 در سال گذشته گفت: این گلایه را هم دارم که چرا این کار را برای تیم فوتبال ساحلی نکردیم تا در لیگ برتر بماند؟ یا این که برای فوتسال که هزینه کمتری دارد، چه کرده ایم؟ وی با اشاره به حضور 3 کاندیدا در مجمع انتخاب رئیس هیئت عنوان کرد: خواهشی که از هر 3 کاندیدا دارم این است که کسی به نفع کسی کنار نرود و اعضا هم بر برنامه ها رای دهند. وی تصریح کرد: سال گذشته بیش از 190 میلیون ریال حق الزحمه داوران می شد که از این مبلغ فقط 46 میلیون ریال پرداخت شد.

 

فعالیت 21 تیم در لیگ دسته یک و 2 قاینات

اما رئیس هیئت فوتبال قاینات به عنوان تنها شهرستانی که مسابقات منظم باشگاهی در لیگ یک و 2 در آن برگزار می شود، گفت: در لیگ دسته یک 9 تیم و در دسته 2 که بیشتر تیم ها روستایی بوده 12 تیم مشغول فعالیت است. «شریف زاده» خاطرنشان کرد: خواسته ما از هیئت استان این است که مسابقات لیگ دسته یک و 2 را به صورت منظم برگزار کند تا ما نمایندگان خود را بفرستیم چون در حال حاضر در استان فقط سوپر لیگ در تابستان برگزار می شود که شاید به علت استقبال کم در بیرجند باشد. به گفته وی، سال گذشته مسابقات پیشکسوتان ناتمام مانده و چندین دیدار برگزار نشد. وی در مورد عملکرد هیئت استان هم خاطرنشان کرد: ایرادهایی وجود دارد که خود آن ها هم به آن واقف هستند و ما هم دوست داریم جلساتی باشد تا حرف خود را بزنیم که این ها خیلی کم است. چندین سال قبل قرار شد به صورت چرخشی و ماهانه در هر شهرستان یک جلسه برپا شود که فقط یک بار در قاین و یک بار هم در سرایان انجام شد و بعد برای چند سال تعطیل شد.

به گفته وی، افراد حاضر در هیئت استان خود اقدام به تیم داری می کنند که در اصل اشتباه است.

 

فوتبال استان زیر صفر است

«محمدرضا سمیعیان» حرفه ای ترین بازیکن حال حاضر استان که علاوه بر چند سال بازی در تیم دسته اولی مس رفسنجان، چندین بازیکن را هم به تیم های مختلف کشور معرفی کرده است، گفت: به نظر من وضعیت فوتبال استان و به ویژه شهر بیرجند در حال حاضر زیر صفر است که علت اول آن نبود حامی مالی و دیگری نبود دیدگاه های خوب در راس فوتبال استان است. 8 سال پیش که در بیرجند فوتبال بازی می کردم باشگاه های زیادی در بیرجند فعالیت می کرد ولی حالا با احتساب تیم خودم، بیرجند 3 تیم دارد. با این شرایط چطور می خواهند نماینده به لیگ 3 بفرستند. وی در اشاره به بازیکنان تعلیم داده شده توسط خود هم گفت: حجت سعیدی هم اکنون در داماش تهران و جزو 30 نفر انتخابی تیم ملی جوانان است، ضمن این که 2 سال عضو تیم ملی دانش آموزی بود. حمیدرضا خدمتی نیز در تیم نوجوانان مس کرمان، حسام آراسته و ایمان آتش افراز در تیم امید مس رفسنجان در لیگ برتر و احمد حاجی نقی هم در تیم نوجوانان پیام مشهد فعالیت می کنند. ضمن این که حجت سعیدی، حسام آراسته، ایمان آتش افراز، مهران چاپاری و محمود کفاشی در سنین نوجوانی در تیم لیگ 2 استان بازی کرده اند. وی در مورد دعوت برای حضور در طرح استعدادیابی هیئت فوتبال هم گفت: در رابطه با این طرح هیچ صحبت و مشورتی با من انجام نشده است. وی خطاب به خانواده ها گفت: این موضوع که افراد منتخب به تیم های ملی راه پیدا می کنند، هیچ پشتوانه ای ندارد.