کجای کار هستیم آقایان؟

تفاوت ما و کره شمالی شگفت انگیز است

خبر بسیار عجیبی از حاشیه مسابقات المپیک 2012 لندن شنیدیم، خبری که هم شگفت انگیز بود و هم تکان دهنده برای ورزش ما که با تمام ریخت و پاش هایی که کرده تا این لحظه در المپیک ناکام مانده است.

 

در روزهایی که محمد عباسی به عنوان وزیر ورزش قول پاداشهای چند صد میلیونی برای مدال آوران المپیک می دهد و تا این لحظه تنها کیانوش رستمی یک مدال برنز برای کاروان کشورمان کسب کرده، شنیدیم که پاداش مدال آوران طلایی کره شمالی در المپیک لندن تنها یک عدد یخچال فریزر است!

توجه کنید تنها یک عدد یخچال فریزر و کره شمالی تا این لحظه 4 مدال طلا و یک برنز بدست آورده و در رتبه نهم جدول تیمی مسابقات قرار گرفته است.

اصلا قصد مقایسه ایران و کره شمالی را نداریم چرا که این کشور به دلیل شرایط خاصی که دارد از امکانات بسیار کمتری نسبت به ما بر خوردار است اما بحث بر سر این است که ورزشکاران کره شمالی با وجود تمام مشکلاتی که داشته اند تا این لحظه عملکرد بسیار خوبی داشته و در بین قدرتهای دنیا قرار گرفته اند.

تفاوت ورزشکاران ما با سایر کشورها در نوع تفکر آنها است مثلا قهرمانان کره شمالی با وجود تمام کمبودها و مشکلات ارزش و اعتبار واقعی المپیک را درک کرده اند و باروحیه ای مثال زدنی و با پشتکار فراوان تلاش کرده اند تا این افتخارات بزرگ را رقم بزنند اما ورزشکاران ایرانی با وجود تمام هزینه هایی که برای آنها شده و اردوهای داخلی و خارجی که داشته اند، تنها دغدغه شان مبلغ پاداشی بود که در صورت کسب مدال به آنها تعلق می گیرد.

همین طرز تفکر باعث شده که ما با تمام هزینه ها و تلاش ها راه به جایی نبریم و همواره در میادین بزرگ و معتبر بین المللی ناکام باشیم.

المپیک بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان است و کسب افتخار در آن با هیچ چیزی برای یک قهرمان قابل مقایسه نیست اما متاسفانه کج سلیقگی مدیران وزارت ورزش و جوانان که به اتفاقات تلخ قبل از المپیک منجر شد و عدم تفکر حرفه ای ورزشکاران ما باعث شده تا این لحظه در لندن ناکام بمانیم.